Menu
śladami grizzly / Szwecja / Västra Götaland

Norra Fjället – Ljungskille (sierpień 2020)

Norra Fjället to naturalna brama do północnej części rezerwatu Bredfjället. To bardzo popularny obszar dla wszystkich entuzjastów pieszych wycieczek, jazdy na nartach, zbierania jagód i grzybów, czy też wędkowania.

Norra Fjället oferuje szereg szlaków turystycznych i tras narciarskich zimą, z których wszystkie są otwarte i udostępnione dla każdego.
W sumie jest tu około 5 mil (mila szwedzka do 10 km) szlaków i torów, którymi opiekuje się klub LFK (Ljungskile Friluftsklubb). Klub zlokalizowany jest w starej farmie, której historia sięga XVII wieku. Jeszcze w XIX wieku mieszkało tu około 15-20 osób, a do roku 1940 funkcjonowała tu także szkoła. Miejsce to stanowi dziś prócz siedziby klubu także punkt wyjścia na trasy i szlaki, których jest kilka.

Najkrótsze spacerowe to 1 km oraz 3.5 km. A później 5 km, 7 km, 10 km oraz najdłuższy 13 km. Do tego zimowe trasy narciarskie. Wszystkie zaczynają i kończą się w Norra Fjället.

Tablica informacyjna przy wejściu – 4 trasy narciarskie oraz 3 szlaki do pieszej wędrówki

Podobnie jak inne „obszary górskie” we wnętrzu Bohuslän, Bredfjället i jego najbliższe okolice był jeszcze w wieku XVIII i XIX obszarem prawie bezdrzewnym.
To miejsce wiąże się z wieloma ciekawymi historiami. Postaram się kilka z nich przybliżyć w kolejnych wpisach na temat tego miejsca.

Koniec sierpnia, to czas kwitnienia wrzosów, wciąć jeszcze ciepłych dni. To moja pierwsza wyprawa w to miejsce. Dojazd

Norra fjället
Wrzosy


Ciąg dalszy nastąpi…Linki zewnętrzne: Friluftscentrum på Bredfjället
Adres:
GPS: N 58.2343, Long: E 11.9833

No Comments

    Co myślisz?